Více jak let pomáháme přírodě EKOLOGICKÁ ČISTIČKA ODPADNÍ VODY

Rozhovor s Rostislavem Hellsteinem: S čističkou STMH ušetříte na všech frontách

Výlov ryb

Rodinná firma Hellstein na trh dodává vlastní patentovanou čistírnu odpadních vod pro domácnosti i průmysl a daří se jí to více než dvacet let. Nejen o samotném zařízení, ale i současných trendech jsme si popovídali s majitelem Rostislavem Hellsteinem

Jak se podle Vás vyvíjí trh s čistěním odpadních vod?

Lidé čím dál častěji dávají přednost důmyslnějším systémům. Velmi dobře si uvědomují, že jde o ekologickou variantu likvidace odpadních vod, která se na rozdíl od septiků vyplatí. Jednak chtějí uspořit provozní náklady a zároveň si přejí udělat něco pro životní prostředí. Sami jsme si to velmi rychle uvědomili, inspirovali se přírodě blízkým procesům a vyvinuli systém čističek STMH pro domácnosti.

Proč je čistička odpadních vod STMH tak účinná?

Čistička odpadních vod

Jde o naše vlastní patentované řešení. Velmi stručně řečeno spočívá v třífázovém čištění, které spojuje to nejlepší z mechanického a biologického postupu, včetně provzdušňování a působení mikroorganismů. Ačkoliv na první pohled vypadá složitě, ve skutečnosti má zařízení velmi jednoduchou a důmyslně sestrojenou konstrukci.

Samotné čištění probíhá tak, že se nejdříve do jímky usadí nerozložitelný odpad, jako jsou plasty nebo písek a vypaří se saponáty. Voda se poté odčerpá do speciálně navržených nádob s otáčivými nosiči, kde se o zbytek postarají mikroorganismy. Dosahujeme tím maximálních výsledků s minimálními náklady na provoz

Dnešní složitá doba obchodům nepřeje. Jak se přesto zákazníci mohou s čističkou STMH seznámit?

Máte pravdu, že současná doba nám připravila několik výzev. Všechny naše výrobky a služby jsou k dostání na našem e-shopu obchod.hellstein.cz a skrze síť partnerů po celé republice. Loni se nám navíc podařilo rozšířit distribuci a domácí čističky STHM jsou k dispozici také přes oblíbené online obchody alza.cz a mall.cz.

Popište nám, v čem spočívají přednosti čistírny STMH?

Inovativní konstrukce umožňuje vyčistit naprosté maximum odpadního materiálu. Zbyde jen menší množství nerozložitelného zbytku a kvalitní užitková voda. Systém je natolik stabilní, že vydrží několik měsíců bez přísunu odpadních vod, aniž by se poškodil a hodí se jak pro rodinné domky, menší bytové domy, tak i rekreační chatky.

Kapacita nádrže na zbytkový kal vystačí až několik let, než je potřeba jej odstranit. Odpadají proto měsíční poplatky za vývoz a údržbu, které se ročně mohou vyšplhat na několik desítek tisíc korun. S čističkou STHM platíte jen pár stovek ročně za elektrický pohon.

Přečištěnou vodu můžete dále bezpečně využít k zalévání nebo vypustit do přírody. Jednoduše ušetříte na všech frontách.

Kde se vzal nápad na takový vynález.

Výlov ryb

Naše zkušenosti vycházejí z intenzivního chovu ryb, kterému se dodnes věnujeme. Při něm je čistota vody a úspornost systému naprosto zásadní. Technologické poznatky jsme s určitými obměnami převedli z jednoho oboru do druhého a díky tomu jsme se dostali k sestrojení nového typu čističky.

O náročnosti provozu jsme už mluvili. Za kolik se dá zařízení pořídit?

Ceny začínají na 69 tisících korunách za samotnou čističku. Je to dáno dražší výrobou kvůli důmyslnému, avšak nestandardnímu designu, který je určen k zajištění maximální efektivity čištění. Celý systém je navíc vyroben z vysoce odolného materiálu, jehož trvanlivost se odhaduje na více než sto let.

Počáteční náklady jsou ovšem vyváženy vysokými úsporami za vývoz a pravidelnou údržbu. I to nejdražší zařízení s největším balíkem doplňkových služeb se majiteli splatí v řádu pár let.

Co si pod doplňkovými službami můžeme představit?

Jde o poradenské, projekční a montážní služby. Náš tým odborníků je připraven zákazníkům poradit s výběrem vhodné čističky s dostatečnou kapacitou. Dále připraví kompletní projektovou dokumentaci, která je nezbytným podkladem pro rychlá a bezproblémová jednání s úřady. Po domluvě se dokážeme všechna povolení a razítka od úřadů sami získat. Samozřejmě zajišťujeme také dovoz, výkopové práce, instalaci, zaškolení a prvotní spuštění. Jde skutečně o kompletní produktový balík se službami od A do Z.

Odrazila se krize během loňského roku ve fungování firmy? Jakou máte vizi do budoucna?

Náročná doba se nevyhnula opravdu nikomu. Přesto se otevřel prostor pro další inovace a toho jsme náležitě využili.

V prvé řadě jsme zmodernizovali showroomy v Šenově u Ostravy a pobočky ve Vlčovicích u Kopřivnice. Na začátku roku jsme dále pořídili novou stavební techniku pro výkopy a dovoz těžkých materiálů. Šlo konkrétně o nákladní vozidlo a minirypadla, díky nimž budeme moci zákazníkům poskytovat kvalitnější a efektivnější servis. Rozšířili jsme nabídku služeb o pravidelné kontroly zařízení každých 5 a 10 let.

Jak už bylo řečeno, máme mnohem větší distribuční síť. Přestože vyhlídky se nezdály moc příznivé, zajistili jsme naše čistírny odpadních vod pro stejný počet domácností jako v předchozích letech a dokonce několik větších systémů pro více než sto osob.

Pevně věřím, že trend zachováme, pomůžeme dál rodinám spořit finance a zároveň zlepšovat kvalitu vody v naší zemi.