Více jak let pomáháme přírodě EKOLOGICKÁ ČISTIČKA ODPADNÍ VODY

5 důvodů, proč se na chalupě vyplatí čistička odpadních vod

čistička odpadních vod na chalupu

Řešíte, jak to na chalupě vyřešit s odpadní vodou? Nechce se vám používat jímku nebo septik, protože čistička odpadních vod je účinnější a ekologičtější? Máme pro vás důvody, proč může být moderní čistička odpadních vod ideálním řešením. 

Likvidaci odpadních vod je třeba řešit všude, i na chalupě

Vlastně nezáleží na tom, jestli máte malou chatku nebo velkou chalupu. Správná likvidace odpadních vod je důležitá jednak pro vaše pohodlí, ale také pro ochranu životního prostředí. Kdyby každý chalupář vypustil do potoka vodu plnou saponátů nebo chemie, to bychom si v budoucnosti moc té přírodní krásy neužili. 

To znamená, že správné nakládání s odpadní vodou děláme nejen kvůli sobě, ale také pro budoucí generace. A moderní čistička odpadních vod může být právě tím řešením, které hledáte. 

Někteří namítnout, že čistička odpadních vod není na chalupu vhodná, protože ta obvykle vyžaduje pravidelný provoz. Není tomu úplně tak. Připravili jsme pro vás několik hlavních důvodů, které jednoznačně mluví pro ČOV (čističku odpadních vod). 

1. Jímka nebo septik se mohou na chalupě prodražit

Vždy záleží na tom, kolik odpadní vody potřebujete na chalupě vyčistit. Pokud chalupu navštěvujete jednou za “uherský rok”, s jímkou si možná vystačíte, protože ji bude třeba vyvážet jen občas. 

Ale protože jsme národ chatařů, na chalupu jezdíme tak často, jak to jenom jde. Kanalizační přípojka je u chalup nepříliš obvyklá, a tak zbývá žumpa, septik nebo čistička odpadních vod. Je dobré si uvědomit, že každý člověk vyprodukuje denně až 100 litrů odpadních vod. Představte si, když jste celý víkend na chalupě jako čtyřčlenné rodina. Není problém vyprodukovat 1 000 litrů vody. 

Žumpa se jeví jako nejpřijatelnější řešení, ale ke stavbě potřebujete stavební povolení a musíte počítat s tím, že žumpu je třeba pravidelně vyvážet. A za vyvezení jímky zaplatíte přibližně 1 200 Kč za 2 tisíce litrů vody. To znamená, že tohle řešení je vhodné v případě, kdy na chalupu jezdíte jenom párkrát do roka. U septiků zase můžete narazit na problémy s úřady. Voda ze septiku není tak čistá, aby úřad povolil její vypouštění. 

2. Čističky odpadních vod mají účinnost čištění až 97 %

Přemýšlíte, jestli se vám investice do čističky odpadních vod na chalupu vyplatí? Žijeme v době, kdy s moderními technologiemi dokážeme mnohem víc než dřív. A to se týká také malých čistíren odpadních vod. Ve prospěch ČOV hraje účinnost, a nejen co se týká čištění. Moderní řešení vám dokonce dokážou výrazně ušetřit na provozu za elektrickou energii. 

Mnohé domácí čističky odpadních vod totiž dnes už disponují tzv. chytrými jednotkami, keré dokážou řídit přísun kalu i v době vaší nepřítomnosti v objektu, a zabránit tak “uhynutí” bakterií v čističce. Navíc jsou čističky odpadních vod nejúčinnějším řešením. 

S čističkou odpadních vod STHM platíte vlastně jen pár stovek ročně za elektrický pohon. Lze ušetřit až 55 % spotřeby elektrické energie oproti běžným systémům provzdušňování a nízkými stavebními náklady.

Pokud si vše důkladně propočítá a porovnáte například s realizací a vývozem žumpy, získáte velmi zajímavá čísla. Navíc získáte řadu dalších výhod, o kterých se dozvíte níže. 

Instalace čističky odpadních vod

3. Čistírny odpadních vod zvládnou na chalupě i bezúdržbový provoz

Bezúdržbový provoz je pravděpodobně snem každého chalupáře. To ovšem nedokáže ledajaká čistička odpadních vod. Naše domovní ČOV STMH jako jediná na trhu využívá patentovaný 3stupňový systém čištění

Systém tvoří jímka a dvě polokoule a je navržen tak, aby se obešel prakticky bez údržby. Tříúrovňové čištění zajišťuje stabilní provoz, který neruší ani hlukem nebo zápachem. Podle stupně zátěže dochází k naplnění čističky jednou za 3 až 10 let, kdy je nutné přivolat fekální vůz. Klasické zařízení byste vyváželi měsíčně.

Čistička odpadních vod na chalupu od Hellstein tak nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a při správném používání není nutné ani pravidelně doplňovat enzymy a mikroorganismy.

4. Vodu z ČOV na chalupě dále efektivně využijete

Vodu z jímky nebo žumpy musíte pravidelně nechávat vyvážez. A ceny všeho dnes stoupají, takže budete platit čím dál tím víc. Zatímco vodu z čističky odpadních vod můžete schraňovat v záchytné nádrži a použít ji na zálivku, mytí auta a podobně. Přečištěnou vodu lze také vypouštět bez problémů do přírody. 

Navíc kal z čističky odpadních vod stačí odčerpat a funguje jako parádní hnojivo na zahrádku. 

5. Vhodná čistička odpadních vod zvládne na chalupě nepravidelný provoz

Jednou z hlavních překážek pro pořízení čistírny odpadních vod na chalupu je nepravidelný provoz. Běžné ČOV si s tím totiž nedokážou poradit. Naše ČOV STMH vydrží několik měsíců bez přísunu odpadních vod, aniž by se poškodil. Ideální volba pro chatky, chalupy a další rekreační objekty.

Čistička odpadních vod STMH je jedinou technologií na českém trhu, která pracuje na principu třístupňového čištění. Odpadní voda se postupně recykluje ve dvou nádržích, pokaždé odlišným způsobem. Nejdříve se nashromáždí v jímce, kde se usadí pevná složka a vypaří se běžné čistící prostředky. Poté voda přeteče do dalších částí. Na řadu přijdou speciální bakterie, které vodu zbaví nečistot. 

Bezkonkurenční výhodou STMH je, že díky přednádrži před vlastní ČOV je dostatečný zásobník odpadní vody právě pro období, kdy není objekt využíván. A díky vnitřní recirkulaci odpadní vody mezi přednádrží a vlastní ČOV jsou bakterie stále vyživovány i právě v době, kdy není přítok z objektu.

Podívejte se, jak fungují domovní ČOV STMH

Kdy se vám ČOV na chalupě zaručeně vyplatí

Domovní ČOV nabízí vysokou účinnost při čištění odpadních vod a navíc je možné využít přečištěné vody, například pro zálivku zahrady. Z pohledu zákona jsou dokonce domácí čističky preferovaným řešením před bezodtokou jímkou.

To ale neznamená, že se čistička odpadních vod hodí na každou chalupu. Ani chytré režimy provozu nepomohou majitelům chat, kteří se jezdí rekreovat jednou za 3 měsíce a přes zimu vůbec.

Čistička odpadních vod dává na chalupě smysl především v těchto případech:

  • Na chatu jezdíte v celku pravidelně. 
  • Pauzy návštěv nejsou delší jak 2 měsíce. 
  • Chalupu navštěvuje více jak 1 osoba. 

Čističku Hellstein lze zazimovat, jak jsme zmínili výše… 

Jak snadno získat čističku odpadních vod na chalupu?

Velmi jednoduše. Celé sestavy, jednotlivé komponenty i příslušenství můžete koupit i se službami na našem e-shopu

Pokud chcete realizaci na klíč, klikněte sem>>